EVE Online průvodce

Probování

Proč probovat?

Ve vesmíru se skrývají mnohá tajemství, která bez probování neobjevíme. Skryté základny pirátů, drogové laboratoře, místa na těžbu plynů a databanky jsou jen zlomek. Jsou to místa dalšího možného (a většinou velkého) výdělku.

 

Co je zapotřebí na probování?

Tak nejdřív jsou to skilly, loď a výbava. Vším se snažíme dosáhnout co největší síly skenu (a jeho přesnosti).

 

icon22_41Skilly (kategorie science):

Astrometrics (multiplier 3x) – každý level umožňuje vypuštění +1 proby (každá proba navíc je další síla skenu navíc)

Astrometrics Aquisition (multiplier 5x) – každý level snižuje čas skenování prob o 10%

Astrometrics Pinpointing (multiplier 5x) – každý level snižuje odchylku předpokládaného místa signatury o 10%

Astrometrics Rangefinding (miltiplier 8x) – každý level zvyšuje sílu skenu o 10%

 

Lodě se dají použít jakékoliv, ale jen některé mají bonusy k síle probování.

 

icon36_13Lodě – fregaty:

Magnate

Heron

Imicus

Probe

 

Každá fregata přidává 5% k síle skenu za daný level fregaty.

 

 

icon36_08Lodě – Covert Ops:

Anathema

Buzzard

Helios

Cheetah

T2 varianty předchozích lodí, umí warpovat cloaknuté, ale chtějí trochi více skillů (10% k síle skenu za každý level covert ops skillu).

 

icon34_11Lodě – Strategic cruiser – T3:

Tyto lodě dávají bonusy jen při fitnutí electronics subsystému Emergment loctus analyzer a to 10% za level electronics subsystems (pro každou rasu samostatný). T3 lodě jsou sami o sobě dost specifický oříšek a proto je jen vyjmenuji. Jedná se o Legion, Tengu, Proteus a Loki. Zkráceně, až budete umět tyto lodě lítat, budete dávno o probování vědět víc, než zde napíšu.

29986299842998829990

 

icon17_04Výbava:

Základní výbavou je určitě Core probe launchericon49_07, do kterého loadnete jako munici core scanner probeicon27_09. Kupují se v sekci ship equipment v turrets and bays. Proby jsou v sekci ammunition and charges

 

Popis probe:

Scan probes:

icon27_09Core scanner probe – základní sonda pro hledání anomálek a signatur.

icon34_02Combat scanner probe – sondy pro hledání lodí hráčů a struktur, stejně jako anomálek (vyžaduje Expanded probe launcher, jsou 10x tak velké a do normálního fitnete proto jen jednu)

icon27_09Deep space scanner probe – pokročilá proba, obrovský dosah, umožňuje prvotní sken, velikostně jako Combat scanner probe)

 

Survey Probes:

icon50_03Sondy na průzkum materiálu v měsíci pro těžbu pomocí moon harvestrů na POSe. V podstatě nepotřebné pro tento guide.

 

Warp disrupt probes:

icon34_01Proby na vyhození bubliny zabraňující warp, používají pouze lodě druhu interdictor. Nepotřebné pro tento guide.

 

Pokročilá výbava - fakční proby, launchery:

Jedná se o několikanásobě dražší výbavu pro probování, která přidává sílu skennu. Jednak je to Sister core/expanded probe launcher, který přidává fixně 5% k síle proby a pak to jsou proby samotné. Zatímco normální core scanner probe ma základní sílu skenu 40, sisters core scanner probe má 44 a RSS Core scanner probe 45, ale ceny jsou nepoměrně vyšší. Ve variantě sisters můžeme najít i combrat a deepspace probu.

 

Tak, výbavu mám, co dál?

V tomto bodě by byl popis asi příliš zdlouhavý, proto odkazuji na video vyrobené přímo CCP, které učí probovat v celku jednoduchým způsobem:

Co jsem vlastně našel?

Základní rozdělení jsou dvě, Anomálie a Signatury. Anomálie najdeme na 100% hned při prvním skenu a jedná se o relativně jednoduchá místa na střelbu. Občas v nich můžeme narazit na battleshipu jako pěkný bonus :) Anomálie jdou hledat i za pomocí palubního scaneru.  Co se týče signatur, tam je to složitější. Většinou najdete napřed jen nějakou signaturu s malou sílou signálu, vyberte si jednu a podle předchozího videa jí dohledejte. Nezapomeňte si dohledané signatury i anomálie bookmarkovat icon09_01(pravým na jméno anomálky/signatury co mám na 100% a bookmark location).

Signatury mají několik druhů:

Radar – místa pro hacking, budete potřebovat hacking tool na otevření místních kontejnerů. Většinou je celkem vysoký výnos a to specificky za modré disky s jmény jako Engagement plan, atd...

Ladar – místa, kde se schovává plyn, který je možný těžit s gas harvesterem. Některé jsou drahé, jiné levné, většinou potřebné na výrobu drog. Taktéž je možno nalézt drogovou laboratoř, většinou VELMI silně chráněnou. V některých můžou vypadnou i drahé knížky (200M), ale ty jsou vzácné, většinou jsou to blueprinty na výrobu drog.

Magnetometric – místo plné vraků (formou kontejnerů), které potřebují buď salvager nebo analyzer modul k otevření. Občas se dá najít T2 salvage za pěkné ceny, občas dokonce T2 blueprinty na rigy.

Gravimetric – Skrytá úložiště rud a minerálů, občas lehce chtáněná, většinou plná zajímavějších asteroidů pro těžaře.

Unknown – dvě varianty výsledku. Buď se jedná o plex, které jsou většinou složitější a občas s dropem deadspace modulů (gistii b-type, pith a-type, atd..), nebo se jedná o wormholu. O rozdělení Wormhole se zeptejte starších hráčů, nebo si počkejte, až je sepíšu :)

 

Příjemnou zábavu, Rik Leah, CEO Black Rats

 

PS: Neúplný seznam plexů, které můžete potkat - http://wiki.eveonline.com/wiki/Category:Complexes