EVE Online průvodce

Úplné začátky v EVE

Úplné začátky v EVE

Úvod

Začátky v EVE online jsou jedny z nejhorších. Na začátku je nejlepší udělat tutoriály od CCP, které vám hra podsunuje hned od začátku. Naučíte se tak ovládat loď a dozvíte se nejzákladnější postupy. Pokročilé postupy a návody se dozvíte později od hráčů, nebo korporací, kam se přidáte. Nejdůležitější pro tuto hru je však trpělivost. Bez ní nemáte naději v EVE vydržet.

 

Jak funguje “Levelování“?

V EVE nemáte žádné levely za zabíjení NPC a nedosahujete žádných level up a odemykání skillů způsobem, jaký používají ostatní MMO. Zde vám skill pointy jdou do skillů samy podle toho, jaké máte základní atributy, jaký máte level learning skillů a jaké máte implantáty. Nejdůležitější však je nezastavovat skillování.

Fronta skillů a jak funguje

Nejprve si otevřete informace o postavě, to jest v liště nalevo první tlačítko. Otevře se vám souhrnné okno vaší postavy. Zhruba v polovině tohoto okna napravo je “Open training Queue“. Tím se vám otevře editor skillování. Ihned po otevření změňte nastavení vlevo nahoře na “Show all my skills“ a pak již jen stačí přetáhnout jakýkoliv skill do fronty napravo a potvrdit tlačítkem Apply. Můžete nastavit do fronty jakékoliv skilly do 24 hodin skillovaní a na poslední místo vložit jeden skill, který tuto hranici přesáhne. Po dotrénování se automaticky přepne skillování na další skill ve frontě, což je v celku pohodlné, oproti předchozímu systému, kde člověk přepínal skilly manuálně a fronta skillů nebyla Usmívající se

Co tedy skillovat v průběhu?

To záleží hlavně na tom, čemu se budete chtít věnovat. Proto je vhodné se projít tutoriály, aby se člověk setkal se všemi možnostmi hry. Zde jsou výhody i nevýhody a možné volby:

PVE pilot, mission runner – hlavní výhoda je, že mise můžete dělat už od začátku na odpovídající úrovni vašich schopností létat lodě. Nevýhodou ale i výhodou je úprava standingů. Korporace, pro které lítáte mise vás budou mít radši a poskytují pak jisté výhody jako LP store, ale zároveň si snižujete postavení proti těm, které v misích střílíte. Proto doporučuji vyhýbat se misím proti základním 4 frakcím (Amarr, Caldari, Galente, Minmatar). Pokud vám jejich vztah k vám klesne pod -5, nenavštěvoval bych jejich sektory Usmívající se Skilly: určitě bych se věnoval destroyerum a cruiserum a jejich vybavení. Výš nemá zatím cenu chodit. Určitě se poraďte s někým, jak si tuto loď správně fitnout a jak ji létat.

PVE pilot, miner – hlavní výhodou je, že vidíte zisk rovnou a neničíte si standingy, problém ze začátku však může být s výtěžností a možností odvezení natěženého materiálu. Zde doporučuji co nejdříve naskillovat Retriever a jakoukoliv industrial loď na svoz materialu při těžbě do kontejnerů.

PVE pilot, explorace – výhodou jsou vysoké výdělky například z radar sites. Zde doporučuji pročíst si další guide na těchto stránkách o probování. Ze začátku ale můžete mít problém s vystřílením některých deadspace sites. Nevýhodou je, že potřebujete několik lodí a dost skillů. Jednak to je probovací fregatka, pak něco na vyčištění a rozlousknutí kontíků. Opět doporučuji tutorial.

PVE, obchodník – zde se vyplatí co nejdříve naskillovat si nějakou industrial loď, kterou budete vozit svoje artikly. Výhodou je, že nemusíte moc skillovat pro výdělek, ale nejspíš se dost nalítáte, hlavně než zjistíte, co se kde vyplatí nakupovat a co kde prodávat Usmívající se

PVP pilot – zde je výhodou zábavnost a rychlé pochopení některých mechanismů hry, problém však je, že každá pvp fitnutá loď sežere HODNĚ skillování a rozhodně nedoporučuji, pokud nemáte nějakou komunitu, co vám poradí a pomůže. Navíc ze začátku jsou všechny lodě drahé Usmívající se

PVE, produkce – podobně jako obchodník, ale zde musíte sehnat napřed BPC/BPO na produkci jednotlivých modulů a rozhodně to není pro začátečníky, většinou se musíte prokousat tunou skillů a potřebujete mít nějaké podvědomí o hře Usmívající se

Svůj výdělek z misí a různých deadspace sites můžete zvednout například skrz salvaging. Opět doporučuji tutorial Usmívající se

 

Jak tedy vydělávat ISK?

Jak jsem již řekl dříve, nejvhodnější jsou pro to mise nebo těžba, vše ostatní chce buď kapitál, nebo hodně skillů a know-how Usmívající se. Pro těžbu ze začátku nejspíš využijete fregatu a následně cruiser, než si vyděláte na mining barge (Retriever).  Proto si najděte vhodný systém, kde není moc lidí (empire space, tedy security level 1.0 – 0.5) a začněte těžit. Rudu se vám ze začátku spíše vyplatí prodávat jako celek, než jí reprocessovat, jelikož refining skilly budete mít nízké. Buď se po naplnění vnitřku lodi vracejte na základnu, nebo náklad odpalte do vesmíru (Jettison) a ukládejte materiál do kontejneru, který tak má 27,500m3 místa, ale který vydrži jen něco pod dvě hodiny. Ten pak můžete svézt industrial lodí. Také vám někdo může z kontejneru rudu ukrást, proto je to vhodnější v klidnějších sektorech. Pokud vám někdo rudu ukradne a vyhodí ji, nesahejte nani, získá pak právo na vás útočit a sestřelí vás.

Další varianta jsou tedy mise. Zde platí základní třídění. Level 1 mise se dají udělat v fregatě nebo destroyeru, level 2 v cruiseru, level 3 v battlecruiseru, level 4 v battleship, level 5 ve fleete. Nezapomeňte si v průběhu mise dělat bookmarky na vraky v jednotlivých místnostech a až misi odevzdáte, navštivte tato místa s lodí, která bude mít tractor beam (na přitažení vraku) a salvager na jeho rozebrání. Loot prodávejte. Tím si celkem rychle můžete vydělat na hezčí lodě, nové knížky se skillama a podobně. Obecně platí pravidlo, čím větší quality agenta, tím těžší mise můžete dostat a o to bude větší odměna.

 

Kde lítat jako nováček

Pro nováčky je nejvhodnější držet se high secured space (1.0-0.5 security status). Security status systému je vidět jak na mapě, tak v levém horním rohu pod jménem systému. Low-sec space je spíše pro pokročilejší hráče a doporučuji se napřed poradit s někým zkušenějším. Zde totiž nepřiletí concord fleet, pokud na vás někdo vystřelí a jediné, co ho bude brzdit jsou děla u bran, které jsou nepříjemné, ale ne netankovatelné. Většinou zde loví piráti. Null-sec (0.0) je úplně mimo vaše možnosti. Zde lidé můžou bez omezení používat chytací bubliny, a pokud narazíte na nějakou skupinu na bráně, zcela s jistotou jí neutečete Usmívající se

 

Klony a jak fungují

Klony můžete kdykoliv nastavovat ze stanic, kde je medical facility. Jsou zde dvě věci, které je zapotřebí hlídat. Aktuálnost nouzového klonu (základního klonu). Zde kupujete variantu podle SP, které již máte. Vždy mějte klon větší, než kolik máte SP. V případě, že vás sestřelí a nějaký pirát vám sestřelí i POD (vajíčko), bude vaše mysl přesunuta do tohoto základního záchranného klonu a nepřijde tak o skilly. Pokud nebudete mít větší klon, přijdete o nějaké skilly a to zamrzí vždy. NPC krysy vám POD nesestřelí, takže nepanikařte, pokud přijdete o loď v misi. Po každé reaktivaci záchranného klonu je nutné koupit nový. Ještě je vhodné vybrat stanici, kde bude umístěn, aby se vám nestalo, že umístíte tento záchranný klon 30 skoků od vašeho místa, kde se pohybujete.  Druhá záložka je jump clone. Ten můžete nainstalovat až když budete mít s danou fakcí, která vlastní stanici, standing přes 8.0, nebo pokud se budete pohybovat na hráčských stanicích s medical. Můžete mít až 5 klonů a kdykoliv mezi nimi přeskočit s tím, že jakmile skočíte, 24 hodin poté nebude moct skočit na jiný klon. Každý klon má své vlastní implantáty a pro skok musíte pauzovat frontu skillování, takže jí nezapomeňte zase zapnout po doskoku.

Základní programy pro EVE

Nejdůležitější ze začátku bude určitě EVEmon (http://evemon.battleclinic.com/ ), který umožňuje sestavení fronty skillů (plans) podle vašich požadavků a navrhne, jaké skilly napřed naskillovat, aby se krátil čas co nejvíc. Také umí říct, jak nejlépe provést remap na atributy ze začátku pro první rok hry, podle vašeho plánu. Doporučuji používat. Poté je tu EFT, tedy eve fitting tool, odkaz je na našich stránkách, kde můžete zkoušet fitování lodí, předem a zjistit, zda se vejdete s CPU a powergridem, popřípadě jaké atributy bude vaše loď mít. Chce to trochu trpělivosti, ale nakonec je to parádní pomůcka.

Takže to by bylo něco k začátkům. Pokud budete lítat mise, doporučuji vaší pozornosti tuto stránku, kde jsou vypsané kompletní průběhy všech známých misí:

http://eve-survival.org/wikka.php?wakka=MissionReports

A také doporučuji pročíst další články. Pro informace přímo ve hře doporučuji náš veřejný komunikační kanál ‚Krysaci‘ kam se přidáte jednoduše. V pravém horním rohu chatového okna je bublina, na tu kliknete a zadáte jméno do tabulky, která vyskočí. Pak už jen potvrdíte join a jste u nás. Další varianta je CZ/SK kanál, kde je však problém, že spousta hráčů si očividně honí ego tím, že uráží nováčky, takže může chvilku trvat, než se něco dozvíte Usmívající se

 

Tím jsem snad vyčerpal úplné základy v EVE Online. Uvidíme, jaké budou další články Usmívající se

(částečně převzato z http://hubpages.com/hub/Eve-Online--How-to-start-off-on-the-right-foot a doplněno)

Rik Leah, Black Rats CEO & Founder